Název

Kypr

Popis

KYPR TURECKÁ (SEVERNÍ) ČÁST 2014/9 Kypr (řecky: ??????, Kýpros; turecky: K?br?s)

Turecká část Kypru vám z počátku způsoby šok, ale pak si jí zamilujete :) v té lidské rovině politiku do toho nechci motat.

Oproti Turecku jsou v obchodech ceny (velmi podobné našim) nikde se nesmlouvá nikdo vás nikam netahá nikdo vás neobtěžuje z cetkami, byl jsem opravdu překvapen viděl jsem náklaďák z pomeranči a chtěl jsem si několik koupit... dostal jsem je zadarmo.

Jedna z možností dopravy - Dolmuş - Dolmuše, dodávky co jezdí sem a tam z města do města trouby na vás stačí mávnout a jedete mají pevný ceník takže žádné smlouvání vrátí vám i když nemate drobné, zastaví když jim řeknete skvělá věc :)

Jediné na co si budete muset zvyknou jsou odpadky válí se jich tu dost z ohledem na fotografie ty co jsou z určitého "nadhledu" vpadají dost idylicky ale "makro" pohled vás muže dost překvapit, ale byli jsem tu na návštěvě takže mi nenáleží soudit, takže se s tím buď smíříte nebo si to užijete tak jak to tu je :) Jo také jsou všude kočky a psi mírumilovní a občas vás doprovodí až do hotelu :D, také večer když jsme seděli nedaleko recepce profrčel tam potkan potvůrka roztomilá :), nedělám si iluze jakékoliv velké budovy to nemůžou uhlídat byl jsem na vojně správce kuchyně a potkani, šváby tam byli a nepamatuji si že by byl nějaký zásadní zdravotní problém.

!!!POZOR!!! focení vojenských objektu (a že jich tu je dost!!!!!!!!), vojáků, vojenské techniky, policistů, policejní techniky je !!!ZAKÁZÁNO!!! nemluvě o vstupování do vojenského prostoru.

Severní "Turecká" část Kypru je jako samostatný stát uznávaná jen Tureckem, takže když letíte letadlem musíte absolvovat mezipřistání v Turecku a pak teprve na Kypr z Tureckou leteckou společností .
A také musím poznamenat připomínku mého známého který dělá na Českém konzulátu "nelezte tam nikdo vám nepomůže Severní Kypr uznává jen Turecko takže pokud ztratíte doklady nebo se vám stane nějaký uraz ČR vám nepomůže"

Hotel: N 35°20.899' E 033°10.584'

Lékárna nejblíže hotelu: N 35°20.895' E 033°11.485'

Větší obchod nejblíže hotelu: N 35°20.912' E 033°11.580'

Písčitá pláž nejblíže hotelu: N 35°21.091' E 033°10.299'

................................................................................................................

ÚRYVEK Z HISTORIE

Britský kolonialismus a nezávislost

Novým správcem ostrova se stala Velká Británie, která měla ostrov pod svou správou až do roku 1960. Kypřanům bylo slíbeno, že se jejich život změní k lepšímu jak ekonomicky, tak i politicky, a že se časem spojí s Řeckem. Sliby však nikdy naplněny nebyly. V roce 1950 se konalo referendum o spojení s Řeckem, ve kterém se 95,7 % obyvatel vyslovilo pro. Britská vláda však neustále toto spojení odkládala na neurčito. Nespokojenost s koloniální politikou dávali Kypřané najevo v několika pokusech o povstání, které vyvrcholily mezi lety 1955-1959.

16. srpna 1960 byla v Curychu vyhlášena samostatná Kyperská republika s prezidentem patriarchou Makariem III. Přitom o samostatnost na Kypru nikdo příliš nestál, obyvatelé se spíše chtěli stát součástí Řecké republiky. Podle dohod si Velká Británie na ostrově stále podržela území pro své vojenské jednotky.

Okupace severní části Kypru

Se vznikem nové republiky vznikl i problém procentuálního složení Řeků a Turků v parlamentu a ostatních státních institucích. Byl uspořádán v poměru 4:1 stejně jako počet obyvatel. Tohle se však tureckým Kypřanům nelíbilo a tak za mohutné stínové podpory Velké Británie probíhaly mezi těmito dvěma etniky větší či menší roztržky. V roce 1967 se v Řecku k moci dostává vojenská junta a prezident Makarios III. se pomalu, ale jistě myšlenky sjednocení zříká. Pravicoví extrémisté však nikoliv a v červenci 1974 uspořádali proti prezidentovi vojenský puč.

To se stalo záminkou pro Turecko, které v této události vidělo snahu vojensky ovládnout ostrov, a tak aby zamezilo sjednocení Kypru s Řeckem, ze dne na den se u kyperského pobřeží vylodily turecké vojenské síly a během 4 týdnů obsadily více než třetinu ostrova. Dodnes jej neopustily. Podle Turecka vstoupila vojska na Kypr v roce 1974, aby tak zachovala mír a ochránila turecké Kypřany. Učinila tak v souladu se smlouvou uzavřenou mezi Řeckem, Tureckem a Velkou Británií v Curychu.

Okupace měla pro Kypr tyto důsledky:
- ztráta 36,2 % území
- asi 200 000 řeckých Kypřanů bylo násilně vyhnáno ze svých domovů a stále je jim odpírán nárok na návrat jejich majetku
- 1 400 lidí je stále pohřešováno a turecká strana odmítá spolupracovat při pátrání
- 43 000 vojáků z Turecka je stále usazeno na okupovaném území, čímž se z něj stává nejmilitarizovanější oblast na světě
- asi 160 000 Turků bylo na Kypr vysláno, aby osídlili okupované území
- 57 000 z původních 116 000 tureckých Kypřanů opustilo Kypr z důvodů ekonomických, sociálních a morálních, které byly spojeny s okupací
- ilegální prodej majetku patřícího řeckým Kypřanům
- ničení helénského a křesťanského kulturního dědictví na okupovaném území

Zdroj: http://www.mundo.cz/kypr/historie

Období

Statistiky

  • 210 fotek
  • 7 videí
  • 1 se líbí

Fototechnika

Nikon COOLPIX AW110

Nastavení

Nahlásit album
Reklama
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Kypr
Komentáře Přidat